Bebeğiniz

Bebeklerde Kasık Fıtığı
Fıtık denildiğinde ilk akla gelen, erişkin bir insanın çok ağır bir şey kaldırması sonucu oluşan bir problem olduğudur. Ancak fıtık yenidoğanlarda, çoğunlukla da erkek bebeklerde görülür. Özellikle erken doğan veya düşük doğum kilolu bebeklerde fıtığa çok daha sık rastlanır.

Kasık fıtığında bağırsağın bir kısmı kasık kanallarından birine doğru kayar ve kasığa girer. Bu durum, uyluğun karınla birleştiği yerdeki kıvrımlardan birinde yumru olarak ortaya çıkar ve bebek ağladığında dışarı fırlayıp sakinleştiğinde içeri girer. Kız çocuklarında kasık fıtığına daha az rastlanır ve kızlarda dışarı fırlayan organ çoğunlukla bağırsak değil yumurtalıklardır.

Fıtık en kısa zamanda tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır ve tedavide gecikme olursa bağırsak düğümlenmelerine, bağırsak ve yumurtalık çürümelerine neden olur. Fıtıklaşmış kısım kasık kanalını çevreleyen kaslar tarafından sıkıştırılır ve bağırsaklardaki kan akımı ve sindirim engellenir. Kusma, şiddetli ağrı ve hatta şok görülür. Halk arasında "fıtık boğulması “ diye bilinen bu durumlarda birkaç saat içinde doğru tedavi yapılmazsa sıkışan organlar kanlanır, beslenmeleri bozulur ve çürümeler meydana gelir. Geç kalındığında hem hayati tehlike ortaya çıkar, hem de organların çürüyen kısımlarını çıkartmak gerekir. Fıtığın kısırlığa sebep olması da testisin boğulma nedeniyle kaybedilmesindendir. Çünkü testis damarları ve meni kanalı kasık kanalı içinde, fıtık kesesine çok yakın olarak seyreder. Çocuğun yaşı ne kadar küçükse fıtığının boğulma riski o kadar yüksek olur. Bu nedenle bebeğinin kasığında bir şişkinlik farkeden anneler durumu en kısa zamanda doktorlarına bildirmelidirler.

Kasık fıtığının tedavisi ameliyattır. Kasık bağı veya korse gibi yöntemler tüm dünyada yıllar önce terkedilmiş olan tehlikeli yöntemlerdir. Bunlarla hem hastalık geçmemekte hem de yapılacak ameliyatı zorlaştırmaktadır. Ayrıca, fıtık boğulması farkedilemeyebilir ve ölümle sonuçlanabilen tehlikeler ortaya çıkabilir.

Kasık fıtığı ameliyatı teşhis konduktan itibaren bir kaç gün içerisinde yapılmalıdır. Anestezisi ve yapılış tekniği itibariyle hassas bir ameliyattır ve hem çocuklar konusunda deneyimli anestezist hem de uzman çocuk cerrahının birlikte müdahalesini gerektirir. Fıtık boğulması ve organ çürümesi gelişmemiş olan çocuklarda, en iyi aletler kullanılarak uzmanlarca yapılan ameliyatların hiçbir zorluğu yoktur. Ameliyat sonrası da yaşa uygun ağrı kesici ilaçlar verilir ve çok özel bir durum yoksa hasta gün içinde evine gönderilebilmektedir.

Sağ ve sol olmak üzere iki kasık bölgesi vardır ve bunlar birbirlerinden bağımsızdır, dolayısıyla tek taraflı ameliyatlardan sonra öbür kasıkta da fıtık olma ihtimali vardır. Bu nedenle ameliyat öncesi kontroller her iki kasık için yapılmalıdır. Uzman doktorlar tarafından ameliyat edilmiş kasık fıtığının tekrar etmesi söz konusu değildir.

Kasık fıtığı belirtileri

Aniden acı içinde ağlama
Kusma
Şok
Dışkı yapamama
Şiddetli ağrı
Kasıkta şişkinlik
Ateş
Bacaklarını içine çekme
Fıtık taraftaki bacağını açamama
Kısıtlı hareketler

Kasık fıtığı belirtileri yaşanıyorsa, hemen doktora baş vurulmalıdır. Bebeğin poposunu hafifçe kaldırmak ve acil birime gidene kadar fıtık bölgesine buz paketi koymak, bağırsağın içe çekilmesine yardımcı olabilir ama şişlik asla parmakla içeri itilmemelidir. Bebeği rahatlatmak amacıyla biberon ya da meme verilmemelidir. Acil bir ameliyat gerekiyorsa, midesinin boş olması gerekebilir.

Fıtık ameliyatından sonra bakımda dikkat edilmesi gerekenler

Yapılan pansumanların kirlenmemesine özen gösterilmelidir
Çocuğa alt bezi bağlanıyorsa doktorun gösterdiği şekilde bağlanmalıdır ve sık sık değiştirilmelidir
İçten dikişler kullanıldığı için dikiş alınmaz
Banyo doktorun söylediği zamanda yapılmalıdır
Ameliyat bölgesinde, aşırı şişlik, kızarıklık, ağrı, morarma, kan ve iltihap akıntısı varsa doktora başvurulmalıdır
Ateş, bulantı, kusma gözleniyorsa doktora başvurulmalıdır.

Bu yazı 65.553 kez okundu.