Bebeğiniz

Soğuk Algınlığı
Havaların gittikçe daha da soğuduğu bugünlerde, soğuk algınlığı ile mücadele eden pek çok kişi vardır. Bağışıklık sistemleri henüz gelişmediğinden, soğuk algınlığı bebekler ve küçük çocuklarda çok daha yaygın olarak görülmektedir.

Soğuk algınlığı; çeşitli virüslerin yol açtığı, üst solunum yollarında beliren hafif seyirli bir hastalıktır. Bütün bir yıl boyunca görülebilir ve hastalığın süresi ortalama 7 gündür.

Soğuk algınlığı en sık kış mevsiminde görülür. Bunun başlıca nedenleri arasında; güneşin etkisinin azalması, havaların soğuması, sıvı alımının azalması, yaşanılan ortamların daha az havalandırılması, kapalı ortamların daha kalabalık olması, okulların açılması, burundaki koruyucu mukozanın soğuması ve kuruması ile virüslerin hızla çoğalması sayılabilir. Bebeklerde, çok küçük ve bağışıklık sistemi problemli olan çocuklarda hastalık çok ciddi, hatta ölümcül olabilir.

Virüslerin bulaşması; hastaların mikrop içeren burun veya ağız salgılarıyla bulaşmış elleri ve eşyalarıyla olabileceği gibi, havadaki küçük veya büyük parçacıklar içindeki virüslerin solunması ile de olabilir.

Soğuk algınlığı belirtileri :

Sürekli akan bir burun
Hapşırma
Burun tıkanıklığı
Gözlerde sulanma
Boğazda kaşıntı ve batma
Öksürük
Ateş
Halsizlik
İştah kaybı
Nefes almada güçlük
Kas ağrısı
Koku ve tat duygusunda azalma
Kulaklarda basınç hissi
Ses kalitesinde değişiklik

Soğuk algınlığından korunma :

Bebekleri ve çocukları kapalı ve kalabalık yerlerden uzak tutmak
Daha çok açık havada ve havalandırması iyi olan yerlerde vakit geçirmek
Genellikle el teması ile geçtiğinden, sık sık hem kendi ellerinizi hem de onun ellerini yıkamak ve silmek
Yatak odalarını havalandırmak
Yastık kılıflarını ve çarşafları daha sık değiştirmek
Evdeki ebeveynlere ve çocuklara özel havlu kullanmak
Yeterli sıvı almak
C vitamini ağırlıklı beslenme şekli uygulamak
Öksürme ve hapşurma esnasında ağzınızı kapamak
Yiyecek içecek kaplarını ortak kullanmamak
Kumaş mendil yerine, kullandıktan sonra atılan kağıt mendilleri kullanmak
Hava şartlarına uygun, pamuk ağırlıklı giysiler giydirmek
Ortamın havasındaki nem oranını artırmak
Uzun mesafeli uçak yolculuklarından kaçınmak
Sigara içilen ortamlardan uzak durmak

Soğuk algınlığı tedavisi :

Soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotikler kullanılmaz. Tedavi hastalık belirtilerine göre yapılmalıdır. Burun tıkanıklığını gidermek için, doktor tavsiyesi ile spreyler veya burun damlaları kullanılmalıdır. Çocuğun hastalığı rahat bir şekilde atlatması için odasının havası nemlendirilmeli ve sık sık havalandırılmalıdır. Sıvı gıdaların çok miktarda verilmesi, ateş ve burun salgıları ile kaybedilen sıvıyı yerine koyacağından faydalıdır. Bebek yeteri kadar C vitamini içeren gıdalar almalıdır. Doktorun tavsiye ettiği vitamin ve öksürük şurupları da hastalığı atlatmasına yardımcı olacaktır. Ateşi kontrol altında tutmak için parasetemol içeren şuruplar kullanılır. Doktor tarafından tavsiye edilmediği sürece, aspirin küçük çocuklarda karaciğer ve beyinde ağır tahribata yol açabileceğinden virütik enfeksiyonlarda kullanılmamalıdır. Vazelin türü ürünler, tahriş ve kızarıklıkları gidermek için burun dışına ve çevresine ince bir tabaka şeklinde uygulanabilir. Bir emme pompası ile burun içindeki kalıntıların temizlenmesi, bebeğin rahat uyumasını ve beslenmesini sağlayabilir.

Soğuk algınlığı bazen kulak enfeksiyonlarına veya bronşite neden olabilir. Çok seyrek de olsa zatürree ve sinüzite de yol açabilir. Bebek 6 aylıktan küçükse ve ateşi 38 dereceden yüksekse, kusma, nefes alamama, iştahsızlık, öksürük ve koyu yeşil ya da kanlı sümük gözlemleniyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Bu yazı 37.274 kez okundu.