Bebeğiniz

Çocuklarda Geniz Akıntısı
Kış mevsiminde üst solunum yolları enfeksiyonlarında önemli bir artış gözlenir. Kapalı mekanlarda, kalabalık ortamlarda bulunmak, enfeksiyonlara daha kolay yakalanmaya neden olmaktadır.

Nezle, grip, sinüzit gibi yaygın olan geniz akıntısı da, çocuklarda çok sık görülmektedir. Geniz akıntısı burundan geriye, boğaza doğru değişik kıvamda ve miktarda salgı akmasıdır.

Burnun içinden yüz ve kafatası kemiklerinin içine doğru genişleyen boşluklar vardır ve sinüs olarak adlandırılırlar. Bir bebeğin bile küçük de olsa sinüsleri vardır. Sinüsler solunum yolu sisteminin bir parçasıdır ve burun ile birlikte mukus (salgı) üretirler. Geniz akıntısı da işte bu mukusun boğazda birikmesi veya mukusun burun arkasından akması olarak tanımlanabilir.

Hava kirliliği, allerjiye neden olan maddeler, duman ve virüslerin etkisiyle, burun  çok daha fazla mukus üretir. Üretilen mukus, burun mukozaları üzerinde akarak, bakterileri ve tozları yıkayıp temizleyerek süzülür ve yutulur. İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Bu normal bir vücut fonksiyonudur. Kısacası mukus, burun içini ıslak ve kaygan tutarak alınan havayı menlendirir ve  içerisindeki antikor denen proteinler sayesinde mikroplardan arındırır. Mukus normal şartlarda burundan akmaz, eğer salgı çok yoğun olur ise burundan akıntı oluşur.

Mukus normalde, berrak su gibi bir salgıdır. Anormal akıntı, normal fonksiyonların bozulması sonucunda karşımıza çıkar.  Eğer burun hava yolları çok kuru ise, yani yeterince salgı üretilmiyorsa, mukus yapışkan ve kıvamlı hale gelmektedir. Bakterilerin ve virüslerin oluşturduğu enfeksiyonlar ile birlikte bu yapışkan ve kıvamlı mukus, sarı ve yeşil renge dönmektedir.

Salgının azalma nedenleri genelde, çevresel faktörlerdir. Hava kirliliği, sigara dumanı, egzoz gazları, özellikle kışın klima ve kaloriferle ısınma sonucunda havanın kuruması en başta gelen nedenlerdir. Diğer nedenler ise yapısal bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Burun eğriliklerinde hava akımı mukozayı kurutabilmektedir.

Geniz akıntısına neden olan enfeksiyonlardan çocukları korumak için;

İyi ve sağlıklı bir beslenme uygulanmalıdır.
Bol vitamin alması sağlanmalıdır.
Alerjik bir bünyeye sahipse, allerjiye neden olabilecek nedenler ortadan kaldırılmalıdır.
Sık sık ellerini yıkaması sağlanmalıdır.
Kışın kalabalık ortamlardan uzaklaştırılmalıdır.
İyi uyumasını ve dinlenmesini sağlamak gereklidir.
Sigara içilen ortamların içinde bulundurulmamalıdır.
Yaşadığı ortam düzenli olarak temizlenmelidir.
Odası sık sık havalandırılmalıdır.
Hafif burun tıkanıklıklarında fizyolojik serum ya da okyanus suyu ile burun açılmalıdır.
Hava kirliliğinden etkilenmemesi için, akşam saatlerinde dışarı çıkarılmamalıdır.
Kışın, soğuk buhar üfleyen aletler ya da kalorifere ve sobaya asılan havlular ile uyuduğu ortam nemlendirilmelidir.
Burun akıntısında, sümkürmesini istemek yerine sık aralıklarla silinmesine ya da pompa ile çekilmesine özen gösterilmelidir.  Sümkürmek burundaki enfeksiyonun basınçla orta kulağa gitmesine ve orta kulak iltihabına neden olduğu unutulmamalıdır.

Çocuk, basit soğuk algınlığı geçiriyorsa, alerjik bir bünyeye sahipse, soğuk havaya maruz kaldıysa ve burunda yapısal bazı bozuklukları varsa, akıntı renksiz, temiz ve incedir. Fakat akıntıda artış gözlenmektedir. Eğer çocuk, virüslerin neden olduğu bir enfeksiyon geçiriyorsa, yaşadığı ortam kuru ve sıcak olduğundan burun mukoza üretemiyorsa, sinüslerinde problem yaşıyorsa, ciddi bir alerjik bünyeye sahipse, akıntı koyu ve kıvamlıdır. Rengi yeşil ya da  sarı olabilir ve yine akıntıda artış gözlenmektedir.

Enfeksiyon barındıran geniz akıntısı şiddetine göre;

Boğazda ağrıya ve yanmaya,
Ateşe
Ağız kokusuna
İştahsızlığa
Nefes alamamaya
Horlamaya
Boğazda batmaya
Öksürüğe
Kulakta ağrıya
Yutkunmada zorluğa neden olabilir.

Belirtilerin ortaya çıkmasıyla, rahatsızlık ilerlemeden en kısa zamanda doktora başvurmak, tedaviyi olumlu etkileyecektir. Geniz akıntısı tedavisi mukus salgı tipine göre ve oluştuğu nedene göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bakteriyal durumlarda tedavi antibiyotik desteği ile uygulanmakta, hafif dereceli akıntılarda tedavi için spreyler yeterli olmaktadır. Geniz akıntısı birçok nedenden dolayı oluştuğu için, KBB uzmanı tarafından yapılacak muayene neticesinde oluşum nedeni doğrultusunda hastaya en uygun olan tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Ayrıca, bu tip enfeksiyonlarda tedaviye destek olarak, tavuk suyu çorbasının büyük bir desteği olduğu kanıtlanmıştır. Genizdeki öksürüğü ve balgamı gidermesi ve vücut kırgınlığına iyi gelmesi açısından çocuklar için oldukça faydalıdır. Biraz limon sıkılarak, günde bir kase içirilen bu çorbanın faydası, hastalık dönemlerinde unutulmamalıdır.

Bu yazı 139.386 kez okundu.