Bebeğiniz

Çocuklarda Büyümüş Lenf Bezleri
Halk arasında beze olarak adlandırılan lenf bezlerinin şişmesi ya da büyümesi çoğunlukla enfeksiyonlar sırasında olur. Çocukların boyun bölgesinde, gözle görülen ve ele gelen kitlelere yol açarlar. Anne babayı kaygılandıran bu durumun tıp dilinde lenfadenopati (LAP) olarak isimlendirilir.

Lenf bezleri vücudun bağışıklık sisteminin en önemli parçasıdır. Vücuda giren enfeksiyon etkenleri ile savaşmak temel görevidir. Savaşmak için gerekli antikorları üreten hücreler bu bezlerde bulunur. Bir enfeksiyon sırasında, o bölgeye yakın olan lenf bezleri harekete geçerek büyürler ve antikor üretimini artırırlar. Bu şekilde vücut enfeksiyona karşı kendini korumaya çalışır.

Çocuklar vücutlarının alışık olmadığı bir çok mikrop ile karşı karşıya kalırlar. Vücutları bu mikroplar ile savaşırken, lenf bezlerinin bu esnada büyümesi normaldir. Lenf bezleri küçük, yumuşak, yuvarlak veya oval şekildeki yapılardır. Vücudun çeşitli yerlerinde yaygın olarak bulunurlar ve birbirleri ile zincir şeklinde bağlıdırlar. Bir kısmı oldukça yüzeyel olup deri altına yerleşmişken bazıları oldukça derinlerde yerleşmiştir. Birçok farklı nedenden dolayı vücuttaki lenf bezleri şişer veya büyür. Genellikle büyüme nedenleri;

Çevre dokularında enfeksiyon oluşumu
Diş ve diş eti enfeksiyonları
Ciltteki kesik, çizik ve yanıklar
Böcek ısırığı
Ağız içi yaraları
Kızamıkçık ve suçiçeği gibi döküntülü hastalıklar
Grip ve soğuk algınlığı
İlaçlara reaksiyon
Anjin

Lenf bezlerinde sadece şişme varsa, neden olan enfeksiyon geçtikten 1-2 hafta sonra, küçülmesi beklenir. Ancak küçük çocuklarda, bu süreç bazen aylar alabilmektedir. Ayrıca, lenf bezleri bazen iltihaplanabilir. Bu durumda lenf bezi hızla büyür, kızarıklık ve ısı artışı görülür. Antibiyotikle tedavi edilmesi gerekebilir.
Bu nedenle bu şişlikleri iyi takip etmek çocuğun sağlığı açısından önem taşımaktadır. Şişliklerin geçmemesi kötü hastalıkların habercisi de olabilir. Eğer aşağıdaki rahatsızlıklar da gözleniyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Tüm vücutta lenf bezlerinde büyüme
Ateş ve gece terlemeleri
Uykusuzluk
Kilo kaybı
İştahsızlık
Ele gelen kitlelerde artış
Büyüklük 1cm den büyükse

Bu belirtiler varsa, şişlikler zamanla inmiyorsa ve tam tersi gittikçe büyüyorsa daha ciddi rahatsızlıklar söz konusu olabilmektedir. Birçok kanserin ilk belirtisi lenf bezlerinde büyüme olabilmektedir. Lenfoma ve lösemi gibi kanser türlerinde kanserin kökeni lenf bezi yahut kandaki lenfatik hücrelerdir. Lösemi haricindeki diğer ciddi rahatsızlıklar ise;

Romatizmal rahatsızlıklar
Adenovirüsler
Verem
Kalıtsal hastalıklar
Tüberkiloz
Beta bakterileri
Parazitler
Mantarlardır.

Bu yazı 19.608 kez okundu.