Bebeğiniz

Çocuklarda Ağız Kokusu
Bebeklerde ve çocuklarda, ağız kokusu sık görülen bir durumdur. Bu durum çoğunlukla ağzın gerisinden, burun veya dişlerdeki problemlerden kaynaklanır.

Çocuklarda metabolizma son derece hızlı olduğundan ortaya çıkan artık ürünler sıklıkla ağız kokusuna yol açabilir. Bebeklerde ve çocuklarda mide ile yemek borusu arasındaki mesefenin çok kısa olması, refluya sebep olabilir ve sıklıkla ağızları kokar. 6 yaşından küçük çocuklarda ağzı kokmayan çocuk hemen hemen yok gibidir. Yaş büyüdükçe ağız kokusu azalır.

Çocuklarda ağız kokusuna neden olan durumlardan bazıları şunlardır:

Açlık
Çocuklar da yetişkinler gibi belli bir sürenin üzerinde aç kaldıklarında ağızları kokar.

Geniz akıntısı
Çocuklarda ağız kokusunun en yaygın nedenidir ve alerjiler, tekrarlayan soğuk algınlıkları ve kronik sinüs enfeksiyonlarından kaynaklanabilir.

Ağız ve diş bakımının yetersiz olması
Kötü ağız kokusu olan çocuklarda akla gelen nedenlerin başında gelir. Diş çürükleri, diş etlerinin iltihaplanması veya dişler arasında ya da bademciklerde kalan yiyecek parçaları ağız kokusuna neden olur.

Burunda yabancı cisim
Çocuğun burnunda küçük bir yabancı madde kalması durumunda, bu madde çoğunlukla iltihaplanmaya ve kokuya neden olur. Burun deliklerinden sadece birinden yeşil bir akıntı olması bu duruma işaret edebilir. Diğer enfeksiyonların çoğunda ise burun akıntısı her iki burun deliğinde olur.

Diş çıkarma        
Bebeklerde ve çocuklarda diş çıkarma dönemlerinde ağız kokması artar. 

Ağızdan nefes alma
Alerjiler ya da geniz etinin büyümesi de ağızdan nefes almaya ve ağız kokusuna neden olabilir. Ağızdan nefes alma ağzın kurumasına yol açar ve tükürük salgısı ağız içindeki bakterileri yıkama işlevini yerine getiremez. Kullanılan bazı ilaçlar da ağız kuruluğuna yol açarak kötü kokuya neden olabilir.

Gastrit, ülser
Çocuklarda da rastlanabilen gastrit ve ülser ağız kokusuna yol açabilir.

Bu yazı 46.841 kez okundu.