Bebeğiniz

Çocuklarda Karın Ağrısı
Karın ağrısı her yaştaki çocukta çok sık rastlanan yakınmalardan biridir. Karın ağrısı bir hastalık değil, hastalıkların belirtisidir. Genelde küçük rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıksa da, bazen müdahale edilmesi gereken ciddi rahatsızlıkları da ortaya çıkarabilir.

Karın ağrıları, ani başlangıçlı (akut) ya da uzun süreli (kronik) olabilmektedir. Akut karın ağrıları yani aniden kendini gösteren ağrılar, ciddi sebepler içerebilir ve cerrahi müdahale gerektirebilir. Bunun yanında günlerce ve yalarca sürebilen kronik karın ağrıları da görülebilmektedir.

Çocuklarda genellikle rastlanan karın ağrıları, kronik olarak adlandırılan ağrılardır. Bu ağrıların başında da sindirim sistemi kaynaklı rahatsızlıklar gelmektedir. Bu tip problemlerde, normal çocuk doktorunun yanı sıra, sindirim sistemi konusunda uzman başka doktorların da görüşleri önem kazanmaktadır.

Çocuklarda karın ağrısına neden olan rahatsızlıklar :

Kabızlık : En çok görülen karın ağrısı nedenidir. Beslenme şeklinin düzenlenmesi ile problem ortadan kalkmaktadır.
Gaz sancısı : Karında hissedilen bu keskin ağrıların gün içinde geçmesi beklenir. Gaz yapmayan bir beslenme ve hareket ile şikayetin geçmesi gözlemlenir.
Üşütme : Soğuk birşeyler yemek ya da içmek, soğuk yerlere oturmak ve çıplak ayak çok soğuk yerlere basmak, çocukların çok sık yaptığı şeylerdendir. Karın ağrısı ve ishal ile kendini gösterir.
Enfeksiyonlar : Virüslerin ve bakterilerin neden olduğu mide ve bağırsak enfeksiyonları. Ateş, kusma ve ishal ile kendini gösterir.
Apandisit : Önce göbek etrafında farkedilen ağrı, zamanla karnın sağ alt bölümüne iner. Yürüyemez, iki büklüm kıvranır, iştahsızlık ve kusma ile kendini gösterir.
Zehirlenme : Özellikle balık, tavuk ve mayonez gibi yiyeceklerden ya da iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerden zehirlenmiş olabilir. Kramp şeklinde ağrılar, kusma ve ishal başlar.
İdrar yolu enfeksiyonu : Karnın alt tarafında hissedilen ağrıya ek olarak, ateş ve idrar yapamama ya da yaparken acıma gözlemlenir.
Ülser : Mide bölgesinde ağrı ve yanma şikayetleri başlar. Yemek yememişse ağrı şiddetlenebilir.
Hepatit : Virüslerin neden olduğu karaciğer rahatsızlıklarında bulantı, kusma, halsizlik, sarılık, karnın sağ üst bölgesinde ağrı farkedilir.
Bağırsak tıkanıklığı : Gaz ve kaka çıkaramaz ve doktora gidilmesi gereken acil durumlardan biridir. Şiddetli karın ağrısı ve safralı kusma gözlemlenir.
Psikolojik : Hiç bir hastalık bulgusu yoksa ve genellikle hoşlanmadığı işler sonucunda çıkıyorsa psikolojik olabilmektedir. Gitmek istemediği bir yer, istemediği bir şeyi yapmak, bulunduğu ortamdan kaçmak, kıskançlık ya da ilgi ve şefkat için karın ağrısnı kullanabilir.

Çocuğun karnı ağrıyorsa :

İlk aşamada psikolojik olup olmadığını anlamaya çalışın.
Ağrının yerini tarif etmesini sağlayın.
Kendisini nasıl hissetiğini öğrenin.
Zorla yemek yedirmemeye çalışın.
Doktora sormadan ilaç vermeyin.
İçebiliyorsa sadece su verin.
Kendini iyi hissettiği bir pozisyonda yatırın.
Kusma, ateş ve ishal olup olmadığını kontrol edin.
Ağrıların sıklığı ve şiddetini takip edin.
Gün içinde ve son olarak ne yediğini ve içtiğini öğrenin.
Ağrının ciddiyeti için, sağ alt ve üst bölgelerde olup olmadığını gözlemleyin.
İdrarını yaparken ağrı olup olmadığını sorun.
Gaz çıkarabilmesi ya da kaka yapabilmesi için denemelerde bulunun.

Bütün bu gözlemler sonucunda, kanlı ishal ve kusma, idrara çıkamama, sürekli kusma, şiddetli karın ağrısı, ateş, safra çıkarma, sararma varsa ve çocuk iyi görünmüyorsa kesinlikle en kısa zamanda sağlık kuruluşuna gidilmeli, bir uzmana danışılmalıdır.

Sağlık kuruluşlarında bu tip durumlarda muayene haricinde; kan, idrar, kaka testleri yapılır, ultrason ve karın filmi istenebilir. Çocuk bir kaç saat gözlemlemeye alınabilir ve cerrahi bir müdahale gerekip gerekmediğine bakılır.

Bu yazı 11.760 kez okundu.